موسسه ایران پل در یک نظرسنجی که چند روز پیش انجام شده، وضعیت دیدگاه مردم نسبت به مسایل مختلفی را مورد بررسی قرار داده است. بخشی از گزاره‌های نظر سنجی مذکور کمتر مورد توجه قرار گرفته و برخی هم مغفول مانده است. در ذیل به تمام گزاره‌هایی که این نظر سنجی آنها را ذکر کرده، اشاره خواهد شد.

🔺 ۳۵ درصد مردم صدا و سیما را منبع بسیار مناسبی برای پیگیری اخبار می‌دانند. ۴۷ درصد مردم هم تا حدی به آن اعتماد دارند. در مورد شبکه‌های اجتماعی ۳۱ درصد مردم خیلی زیاد و ۳۳ درصد آن‌‌ها تا حدی اخبار را در آن‌ها پیگیری میکنند. ۸۵ درصد با کاهش یارانه‌ها مخالفند. ۴۱ درصد مردم معتقدند در این ۴ سال وضعیت اقتصادی بدتر شده است. ۶۴ درصد مردم هم‌چنان سو‌ء مدیریت را عامل اصلی مشکلات اقتصادی می‌دانند. ۴۸ درصد مردم معتقدند وضعیت اقتصادی نسل بعد بهتر خواهد شد. ۴۳ درصد مردم وضع اقتصادی نسل بعد را بدتر می‌بینند.

🔺 ۶۵ درصد مردم از برخورد پلیس با آشوب‌گران راضی بودند. همین درصد مردم می‌گویند کسانی که به اموال عمومی آسیب زدند یا پرچم کشور را سوزاندند باید محاکمه و مجازات شوند. ۷۵ درصد مردم به هیچ وجه موافق تغییر بنیادین در حکومت نیستند. ۸۰ درصد مردم از ارتباط دین و سیاست دفاع می‌کنند. ۶۰ درصد مردم با سخت‌گیری نظام در اجرای قوانین اسلامی موافقند. فقط ۲۶ درصد مردم می‌گویند نظام بیش از حد در زندگیشان دخالت می‌کند. ۹۵ درصد مردم خواستار افزایش مبارزه با فسادند.

🔺 ۶۰ درصد مردم حضور ایران در عراق و سوریه را به نفع منافع ملی می‌دانند. ۷۵ درصد مردم معتقدند برنامه موشکی برای کشور ضروری است؛ این میزان در سال ۸۸ حدودا ۸۷ درصد بود. ۶۵ درصد مردم با کاهش هزینه‌های موشکی مخالفند. در حال حاضر اقلیتی ۴ درصدی برنامه موشکی کشور را کم اهمیت یا بی اهمیت خوانده اند. ۷۰ درصد مردم با اعمال محدودیت بر برنامه موشکی ایران برای حفظ برجام مخالفند.

🔺 ۵۳ درصد مردم میگویند در صورت خروج امریکا از برجام، حتی در صورت پایبندی اروپا به آن، ایران باید ار برجام خارج شود. ۶۴ درصد مردم با هر گونه مذاکره مجدد برای محدودیت بیشتر بر برنامه هسته‌ای حتی به قیمت حفظ برجام مخالفند. ۸۰ درصد مردم معتقندند اروپا از ترسش امریکا به ایران نزدیک نمی‌شود. ۶۳ درصد مردم فکر می‌کنند برجام اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نمی‌دهد. ۷۴ درصد مردم می‌گویند برجام هیچ تاثیری در زندگیشان نداشته است. ۲۳ درصد مردم در ابتدای برجام میگفتند امریکا به تعهدات خود عمل نخواهد کرد. این عدد حالا به ۶۴ درصد رسیده است. ۶۷ درصد مردم معتقدند تجربه برجام می‌گوید ایران نمی‌تواند با ابر قدرت‌ها به توافق مناسب دست یابد. تلاش برای خودکفایی اقتصادی حالا با حمایت ۶۷ درصدی مردم مواجه است. این مسئله در سال ۹۳ از حمایت ۵۳ درصد مواجه بود. از طرفی حمایت مردم از رابطه تجاری با دیگر کشور‌ها ۹ درصد کاهش داشته است.

🔺 ۶۴ درصد مردم به حزب الله دید مثبتی دارند؛ دیدگاه مثبت مردم نسبت به حزب الله در دوسال اخیر ۹ درصد کاهش یافته است. بیش از ۸۵ درصد مردم معتقدند ایران باید مبارزه با گروه‌های تروریستی را ادامه دهد و سطح آنرا حفظ کند و حتی افزایش دهد. محبوبیت احمدی نژاد از سال ۹۳ تا کنون ۲۰ درصد کاهش یافته و محبوبیت سردار سلیمانی از سال ۹۴ تا حالا ۱۲ درصد افزایش یافته است.

🔹 لازم به توضیح است موسسه ایران پل یک مؤسسه معتبر نظرسنجی است که نظرات آن در مؤسسات مهمی مانند شورای آتلانتیک و مؤسسه بروکینز مورد استفاده قرار می‌گیرد. گزارش اخیر هم در نشریات مهمی مانند واشنگتن پست، وال استریت ژورنال، فارین پالیسی و المانیتور منتشر شده است.
🔹لینک گزارش کامل :
https://goo.gl/JmYv5U

منبع / نویسنده: کانال تریبون مستضعفین