دو سه روزی بیش از گفت و گوی تلویزیونی حسن روحانی نگذشته بود که رئیس دفتر رئیس جمهور اعلام کرد در کمتر از دو هفته، روحانی در یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد. (این نشست خبری امروز ۱۷ بهمن ماه برگزار خواهد شد.) گفتگویی که رئیس جمهور با رشیدپور داشت، با موجی از انتقاد همراه شد. آنقدری که حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور بعد از دیدن نتایج نظرسنجی توییتری که در اکانت توییتر خود در مورد این گفتگو گذاشته بود، در اقدامی غیر حرفه‌ای آن را حذف کرد. گفتگوی آن شب روحانی به هدف خود حتی نزدیک هم نشد. هدفی که هنگام اعلام خبر گفتگوی روحانی با مردم توسط رئیس دفتر روحانی بیان شد: «باید برنامه‌هایی برای جوانان و مردم داشته باشیم که امید آفرین باشد. اعضای کابینه از رئیس‌جمهور خواستند که خود رئیس‌جمهور برنامه‌های دولت برای ایجاد تحول، نشاط و شغل را با مردم در میان بگذارد.» آن گفتگو نه تنها موجب نشاط و تحول نشد، بلکه اساساً از هر نوع ارائه برنامه جدید که احتمال تحول آفرینی هم داشته باشد، تهی بود. حال دولت تصمیم گرفته یک برنامه دیگر برای روحانی بگذارد تا اثرات به جا مانده از گفتگوی تلویزیونی را از خاطره‌ها پاک کند. اما روحانی در نشست خبری چه می‌تواند بکند که از حجم نارضایتی ها بکاهد؟

🔻بخش اول انتقادات به گفتگوی روحانی از جهت کسانی بود که اعتقاد دارند مشکلات مردم اغلب در حوزه معیشتی و اقتصادی است و نوع سیاست های اقتصادی دولت را باعث نارضایتی مردم از وضعیت اقتصادی می داند. صاحبان این تحلیل معتقدند رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی خود باید طرح های ویژه برای تحول وضع اقتصادی کشور ارائه می کرد و توضیحات قابل قبول در مورد مشکلات اقتصادی می‌داد. روحانی آن شب نتوانست دلیلی قانع کننده برای بالا رفتن‌های قیمت دلار ارائه دهد. وعده پایان تحریم‌ها هم عملی نشده و ارتباطات بانکی پس از برجام هم همچنان با مشکل روبروست. مشکل مسکن مستاجرها را نتوانسته حل کند و حتی خود به خانه‌های مردم نام «قوطی» را داد که آب و برق هم ندارد!

🔻بخشی دیگر از انتقادات به گفتگوی تلویزیونی روحانی از منظر سیاسی و دغدغه‌های دیگر است. جمعی معتقدند رئیس جمهور باید آن شب از نیروهای مسلح و ائمه جمعه انتقاد می کرد، به آزادی بیان و لزوم خواسته های سیاسی بخشی از مردم جامعه توجه می کرد و … شاید این تحلیل با اشاره ای از سوی خود روحانی هم بی ربط نباشد وقتی اعتراضات دی ماه را بی ارتباط با ایجاد فضای باز سیاسی ندانست و تاکید کرد مشکل مردم فقط اقتصادی نیست. از این نگاه روحانی در گفتگو باید حرف‌های سیاسی می‌زد تا این دسته حامیانش خشنود شوند. چیزی شبیه همان میتینگ‌های انتخاباتی با دست و سوت و هورا!

📝دو راه مقابل روحانی

🔻از منظر اول، حسن روحانی در نشست خبری که گفته شده طی دو هفته آینده برگزار خواهد شد، بهتر است رویکردی اقتصادی داشته باشد، البته با راهکارها و برنامه های روشن و صریح. اما از منظر دوم صرف دادن شعارهای سیاسی می تواند مردم را قانع کند. این نوشتار نمی‌خواهد نتیجه‌گیری کند که روحانی با چه رویکردی در نشست خبری پیش رو خواهد توانست به رضایت نسبی مردمی دست یابد، اما صرفاً یادآوری می کند آنچه توانست مردم را در روزهای آغازین تجمعات فریب دهد و با خود همراه کند، شعار «مرگ بر گرانی» بود. راه مقابل حسن روحانی باز است؛ یا همچنان در فضای سیاسی و کف و هورای قبل انتخابات باقی بماند یا از برنامه‌های اقتصادی با مردم سخن بگوید. فضای استادیومی انتخابات شاید هیجان داشته باشد، اما دولت اگر پی این تحول و نشاط عمیق و پایدار در مردم، این مسیر از حل مشکلات مردم می گذرد و قضاوت ساده ای است که مشکل مردم اکنون تورم و رکود و بیکاری است یا رفع حصر و آزادی بیان و چه و چه!

منبع / نویسنده: کبری آسوپار