رهبرانقلاب: «در مورد این قراردادهای جدید نفتی … به دفتر ما مراجعه شد، دفتر ما گفتند این کافی نیست، چون بعد از این باز اصلاحات دیگری هم لازم بوده که انجام بگیرد که هنوز انجام نگرفته. بنابراین تا وقتی‌که این اصلاحات انجام نگیرد و این کار به‌معنای واقعی کلمه، مطابق منافع کشور نباشد این اتّفاق نخواهد افتاد و این نوع قرارداد بسته نخواهد شد. ما هم گفته‌ایم که تا وقتی قضیّه نهایی نشده، هیچ قراردادی نباید بسته بشود. اتّفاقاً در جلسه‌ اساتید دانشگاه، یکی از کسانی که اینجا سخنرانی کردند … نظرات خودش را که نظراتی کاملا متین و مستحکم بود، در اشکالات بر آن شیوه‌ قرارداد مفصّل ذکر کرد. بعد هم یک راه‌حلّی وجود داشت که آن راه‌حل را هم ایشان اشاره کرد … این‌جور نیست که حالا اجازه داده بشود که هرجور میخواهند این قراردادها را انجام بدهند؛ نه. البتّه مطالبه‌ شما خوب است؛ شما مطالبه کنید، هیچ اشکالی ندارد.» (۱۲ تیر ۹۵ در دیدار دانشجویان)

🔸دکتر مسعود درخشان، دکترای اقتصاد و استاد دانشگاه علامه طباطبایی، کسی بود که در دیدار استادان با رهبر انقلاب در مورد اشکالات قراردادهای IPC صحبت کرده و اینگونه با تایید ایشان مواجه شد: «آقای دکتر درخشان انصافاً خیلی خوب صحبت کردند در این زمینه»؛ آیا اشکالات این استاد برجسته بر قراردادهای نفتی پیش از انعقاد قرارداد توتال مرتفع شده است؟

👈 خوب است ایشان روشنگری نمایند که محورهای ذیل چگونه رعایت شده است:
۱️⃣ دعوت از شرکت‌های نفتی خارجی برای انجام عملیاتی است که نیروها و ظرفیتهای داخلی توانسته‌اند دقیقاً همان عملیات را حتی در خلال جنگ تحمیلی و تحریم به خوبی و با موفقیت انجام دهند و حضور بلندمدت شرکت‌های بزرگ نفتی باعث تضعیف آنها شده و کم‌کم به حاشیه می روند.

۲️⃣ شرکت‌های خارجی به بهانه انتقال فناوری و تأمین سرمایه، در آستانه بازگشت به میادین کوچک و بزرگ نفتی کشورند. انتقال فناوری در چارچوب قراردادهای نفتی سراب است، سوابق تاریخی نشان می‌دهد که از دارسی تاکنون، هیچ انتقال فناوری در هیچ قرارداد نفتی توسط هیچیک از شرکت‌های نفتی، به صنعت نفت کشور منتقل نشده است.

۳️⃣ مهندسان مخازن نفتی معتقدند که هیچ نیازی به فناوری شرکت‌های بزرگ نفتی ندارند، ضمن اینکه عنداللزوم می‌توانند از شرکت‌های خدمات و مشاوره نفتی در ازای پرداخت دستمزد استفاده کنند.

۴️⃣تأمین سرمایه توسط شرکت‌های خارجی در سطحی که در برنامه ششم برای بخش بالادستی نفت اعلام شده، نمی‌تواند دلیل قانع کننده‌ ای برای بازگشت و حضور بلندمدت شرکت‌های نفتی خارجی باشد، زیرا یقیناً می‌توانیم این مبلغ را از منابع داخلی و خارجی به‌ویژه در شرایط کنونی که بازار جهانی سرمایه با مازاد سرمایه روبه‌روست تأمین کنیم.

۵️⃣ اگر ادعا شود که بهره‌برداری از فلان میدان مشترک نفتی یا گازی، به لحاظ فنی و مدیریتی، فقط و فقط از عهده فلان شرکت بزرگ نفتی برمی‌آید، بشرط تأیید مهندسان مناطق نفت‌خیز، می‌توان حضور آن شرکت‌ها را از منظر اقتصاد مقاومتی و تحت قاعده اضطرار و نه یک قاعده کلی و در قالب قراردادهای ویژه‌ای که منطبق با شرح خدمات همان میدان نفتی یا گازی است، توجیه‌پذیر دانست.

http://yon.ir/Quvkn

🔸مصاحبه اخیر آقای دکتر ولایتی درباره قرارداد با توتال، ارتباطی به مساله اشکالات این قراردادها ندارد؛ چراکه اولا ایشان نه به عنوان یک کارشناس حقوق یا اقتصاد بلکه تنها از منظر توسعه روابط خارجی از این قرارداد استقبال کرده و مواضع قبلی ایشان از جمله مناظرات ۹۲، نشان داده که آقای دکتر ولایتی علاقه خاصی به کشور فرانسه دارد و ثانیا در هفته های اخیر تقریبا تمام وقت درگیر موضوع بسیار پیچیده دانشگاه آزاد بوده و فرصت تمرکز بر متن قرارداد توتال را نداشته است و چه بسا بعدا موضع خود را تدقیق نماید.

🔸 البته پیشنهاد میشود که اولا مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام نماید که آیا بر روی این قراردادهای مهم و سرنوشت ساز مطالعه ای راهبردی انجام داده و نتیجه آن چه بوده است؟ و ثانیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی نمایند که آیا اشکالات مورد اعتراض رهبرانقلاب در این قراردادها طبق یادداشت اخیر آقای دکتر زاکانی همچنان برقرار است یا نه؛ و اگر اینگونه است ـ که به نظر می رسد باشد ـ وظیفه دارند طبق فرمایش رهبری نسبت به ابطال آن از طریق مجاری قانونی اقدام نمایند.

منبع / نویسنده: مالک شریعتی
منبع: کانال تلگرام « مالک اشتر »