naqd-monsefane.ir | حلّاج | علیرضافقیر

اپیزود اول: تظاهرات هزاران نفری کارگران اخراجی صنعت نفت و فعالین محیط زیست دوباره با حضور نیروهای ویژه پلیس به خشونت کشیده شد. نیروهای پلیس با گاز اشک آور و باتوم سعی در متفرق کردن تظاهرکننده ها داشتند.
فعالین محیط زیست نسبت به نابودی زیست گاه ها و منابع طبیعی مناطقی که توسط شرکت های چندملیتی نفتی بدست نابودی کامل کشیده شده بود معترض بودند. نابودی زیست گاه های طبیعی باعث مهاجرت اجباری مردم بومی منطقه و از بین رفتن حیات وحش شده است.
سخنگوی نیروی انتظامی ضمن تاکید بر برخورد با معترضان اظهار کرد: امنیت سرمایه گذاری و سرمایه دار باید در ایران حفظ شود. این کارگران بدلیل اخراج از صنایع نفت و بکارگیری کارگران هندی قصد حمله به دفتر شرکت توتال در ایران را داشتند که با هوشیاری نیروی انتظامی ناکام ماند.

🔺اپیزود دوم: محمدرضا آقامحمدی -رییس شرکت همکاری های نفتی ایران و فرانسه- در مراسم سالگرد درگذشت پدرش ضمن یادآوری خدمات ارزنده ی پدر در عقد قرارداد نفتی با شرکت توتال با یادآوری رشد اقتصادی ایران ۱۰ سال گذشته بیان کرد: منتقدان جلمبر مشتی اراجیف را به هم میبافند و از این قراردادهای نفتی انتقاد میکنند. وی در ادامه گفت: مشتی گداگشنه حالا برای ما آدم شده اند و میگویند که فقرمطلق در ایران به ۲۵ درصد جامعه رسیده ولی اینها نمی بینند که رشد اقتصادی در این سالها چقدر زیاد شده و شرکت های چندملیتی نفتی چه حضور فعالی در ایران دارند.
در این مراسم که در منزل سفیر فرانسه در تهران برگزار شد جمعی از مقامات کشوری و لشکری، نمایندگان مجلس و مدیر عامل شرکت های نفتی حضور داشتند، ۲۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی با قرائت بیانیه ای از شرکت توتال به دلیل حضور فعال در ایران قدردانی کردند.
در پایان این مراسم مقرر شد تا برای شادی روح مرحوم آقامحمدی ۱۰۰۰ سبد کالا در مناطق حاشیه شهر توزیع گردد.

🔺اپیزود سوم: نویسنده ی کتاب “دیکتاتوری چندملیتی” در کنفرانس خبری که در پی عدم ارائه مجوز چاپ کتابش برگزار شد به انتقاد شدید از وزارت ارشاد پرداخت و گفت: شرکت های چندملیتی آنقدر تمامیت خواه و دیکتاتورند که با فشار به وزارت ارشاد اجازه ی چاپ این کتاب را به ما ندادند.
وی با تشریح برخی مطالب مطرح شده در کتابش افزود: تا امروز بیش از دویست تن از شخصیت های سیاسی مستقل که خواهان خروج این شرکت ها از کشور بودند توسط ارتش خصوصی این شرکت ها ترور شده اند. اینها یا مسئولین را میخرند یا اگر نتوانستند دهانشان را ببندند آنها را ترور میکنند. آخرین نمونه ی آن دکتر مردمی نژاد بود که ماه گذشته ترور شد.
وی با اشاره به بیانیه ی ۲۲۰ نماینده مجلس در تقدیر از عملکرد شرکت توتال گفت: این بیانیه نشان میدهد که چقدر این شرکت در ایران نفوذ دارد.
در این نشست که در یک کتابخانه متروک در جنوب تهران و با حضور تعداد اندکی از اصحاب رسانه برگزار شد نویسنده ی کتاب با توضیح در قبال وضعیت فاجعه بار اقتصادی کشور بعد از حضور شرکت های نفتی گفت: الان بیش از ۲۵ درصد از مردم زیرخط فقر مطلق زندگی میکنند. آمار بی خانمان ها طی ۲۵ سال گذشته ۷۰۰ درصد رشد داشته و اکنون بیش از ۷ ملیون نفر در قبرستان ها زندگی میکنند. با اینکه نرخ رشد اقتصادی افزایش یافته ولی تنها عده ی کمی بسیار بسیار پولدار شده اند و درصد بسیاری از مردم در تامین نان شب مانده اند. اکنون نه تنها در اقتصاد که در سیاست هم در وضعیت بسیار بدی قرار داریم و مناسبات سیاسی ما هم توسط این شرکت ها رقم میخورد. آلودگی محیط زیست و وضعیت دریاچه ها و تالاب ها را هم که خودتان در جریان هستید.
در پایان این نشست خبری نویسنده کتاب نسخه ی غیررسمی کتاب خود را در اختیار حضار قرار داد.
این نشست در هیچ یک از رسانه ها بازخوردی نداشت…

منبع / نویسنده: محمد حسین عظیمی
منبع: کانال تلگرام « حلّاج | علیرضافقیر »