پیشرفت به سبک ولایت

هرچند در این کانال نوعاً مجال اتلاف وقت، برای بررسی تصمیم گیری های مشعشع دولتی ها و مجلسی ها نیست، ولی لازم شد به این چالش فعلی تفکیک وزارتین صنعت و تجارت اشاره ای از زاویه ای متفاوت شود.

↙️ ما در کشورمان اساساً وزارت صنعت نداشته بودیم و نداریم هنوز !
آنچه بوده غالبش، وزارتی برای تصدی گری و تولی گری ِ برخی صنایع بزرگ مثل خودرو و فولاد و سیمان و ذوب آهن و اینها بوده،
و کمی هم البته وزارتی بوده برای تهیه طرح تجاری (BP) جهت ارائه تسهیلات، یا ساخت فیزیکی شهرک های صنعتی و کشیدن آب و برق و گاز در آن!

⏺ این کارها که یک دهم سیاستگذاری صنعتی هم نبوده!
🔸 کجای وزارت صنایع قبلی و صنعت جدید، به قوام یافتن زنجیره های تولید و پیوند میان انبوه ظرفیتهای صنعتی و تولیدی موجود ولی مجزا و جزیره ای، پرداخته شده ؟
🔸 در کدام دفتر تحقیقاتی این وزارت، حتی یک کارشناس جزء به مقوله جامعه شناسی صنعتی وقعی گذاشته و گزارشی از این زاویه به مقامات داده ؟
🔸 تفاوتها و تمایزات فاحش میان قواره صنعتی ِ تهران و چند کلانشهر، با سایر استانها و بلکه بخش عمده ی این سرزمین، در کدام سیاست و تدبیر صنعتی، مهم قلمداد شده و برایش برنامه بلندمدت وضع شده ؟
🔸 هیچ یک از مدیران وزارت صنایع یا صنعت، اصلاً آیا تاحال به ساختمان وزارت علوم حتی در حد جلسه بازی، رفته تا برای تغییر محتوای مزخرف رشته های مهندسی ، حتی در حد تفاهم نامه کاری کرده باشد؟ تا بهترین استعدادهای این کشور در دانشکده های مهندسی، به یک فسیل تئوریک یا یک ماشین حساب ِ دوپا تبدیل نشوند و واقعاً مدیر صنعتی بار بیایند
🔸 اساساً قهرمانان تولید و کارخانه دارانی که خود و اجدادشان در صنعت داخلی جانانه عمر گذاشته اند، از نگاه این وزارت چه جایگاهی دارند و چرا تا حال یکبار هم به بنیاد متوهم نخبگان، اعتراض نکرده اند که نخبه آن بچه درسخوان دوپینگی کنکوری نیست صرفاً، بلکه در زمانه ی جهاد اقتصادی، نخبه ی واقعی آن مرد میانسالی است که مدرک دیپلم هم شاید نداشته باشد، ولی ۴۰ سال در صنعت کاشی یا پلیمر یا پوشاک یا مبل عمر گذاشته و مدیری ماهر گشته و کشور را خودکفا و صدها شغل ایجاد کرده و هنوز هم حاضر نیست ثروتش را از کارخانه هایش بکشد بیرون و برود لب دریا ویلا بسازد و عیاشی کند؟

↩️ این مصادیق و بیشتر، چیزی است که یک دکترای سیاست صنعتی از زبان چندین استاد خبره، بعنوان سیاستگذاری و تدبیر صنعتی شناخته ، نه آنچه در این پنجاه سال در وزارت صنایع و معادن و صنعت و کذا رخ داده.

↔️ این را گفتم که دوستان تحلیلگر و مطالبه گر، سوراخ دعا را گم نکنند و بروند آب را از سرچشمه اش درست کنند که بسامان کردن ِ دستگاهی از نو برای اداره ی سنگر ِ از دست رفته ی صنعت و تولید باشد .
صرف جدا کردن یا به هم چسباندن صنعت و بازرگانی ، در این وضع مسئله نیست.
مسئله تغییر و اصلاح بنیادی وزارت صنعت و ایجاد یک وزارت پرقدرت و واقعا متولی کل صنعت با تمام وجوهش است که بتواند با همه دستگاه های دیگر، و بلکه حتی قوه قضاییه و نهادهای حاکمیتی، از حیث دفاع از تولید و صنعت ، محاجه نماید.

⤵️ مگر نه اینکه رهبر تصریح فرمود اگر تولید بسامان شود، تمام مشکلات اقتصادی، یکباره حل خواهد شد.

منبع / نویسنده: روح الله ایزدخواه
منبع: کانال تلگرام « پیشرفت به سبک ولایت »