نقد منصفانه – ارز و دلار در بازار ۷ نرخی شده است! “دلار نقدی،‌ دلار صرافی‌ها، دلار فردایی سبزه، دلار فردایی پاساژ افشار، دلار نقدی سبزه، دلار نقدی پاساژ افشار و دلار پاساژ سلیمانیه؛ از جمله محل‌هایی است که دلار را با نرخ‌های متفاوت از هم می‌فروشند”.

♦️این خبر ایسنا لا به لای بهمن انبوه اخبار پفکی دفن شد. دولت وعده کرده بود دلار را تک نرخی کند. مردم با تبلیغات انبوه دولت فکر می کردند دلار پس از اجرای برجام، هزار یا حتی ۵۰۰ تومان خواهد شد. اما حالا به بالای ۴۷۰۰ تومان رسیده و البته نایاب است. http://fi9.ir/ko65gt

📊 حالا قدرت خرید مردم ظرف دو سال بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته و فقط امسال، ۲۲ درصد بر قیمت مسکن و اجاره بها افزوده شده است. هر کس هم تورم ادعایی دولت یعنی ۸ درصد را قبول ندارد، به قول روحانی “مخالف” و “کم عقل” است و به تعبیر نوبخت “زبانش از دهانش بیرون است”؛ یعنی سگ!

💄💅اما صفحات فضای تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و انبوه سایت ها و روزنامه ها را که نگاه می کنید، پر از حاشیه و سرگرمی و مسئله سازی عمدی مدیران دولتی یا حامیان آنهاست. از کشف حجاب چند زن مرتبط با ستاد روحانی و خاتمی بگیرید تا رقص دختران در مراسم شهرداری برای روز زن، و راه ندادن فلان بازیگر به بهمان برنامه تلویزیون و ادا و اطوار فلان و بهمان سلبریتی. گویا هفت قلم آرایش اینها بسیار مهم تر از هفت نرخی شدن ارز و رانت های نهفته در آن است!

🔹چند ماه قبل مجله اکونومیست در گزارشی هشدار آمیز نوشت “شبکه‌های اجتماعی، تهدیدی برای دموکراسی هستند”. و مجله آمریکایی نیوزویک با طرح این پرسش که ” چگونه اطلاعات عظیم، دموکراسی و انتخابات را به فساد می کشاند؟”، نسبت به نابودی دموکراسی ابراز نگرانی کرد و در پاسخ سوال خود، یک کلمه نوشت ” مغز شویی”. آیا این هشدار ها، حکایت همان بمبارانی نیست که همین روزها علیه افکار عمومی ما انجام می شود؟

منبع / نویسنده: محمد ایمانی