ایزولاسیون هسته ای ایران
 
آمریکا در اواخر سال ۲۰۰۷ تمام طرح‌های خود را برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به فناوری هسته ای بی نتیجه دید. واشنگتن که دریافته بود پرونده هسته ای ایران در آژانس انرژی اتمی به سمت و سوی حل و فصل حرکت می‌کند تصمیم به تغییر تاکتیک و برنامه خود علیه توان هسته ای ایران گرفت.
انتشار برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره صلح آمیز بودن مسیر فناوری هسته ای تهران نقطه پایانی بود بر طرح‌های قبلی آمریکا مبنی بر جلوگیری از دستیابی ایران به فناوری هسته ای. از سوی دیگر واشنگتن شاهد خیز کشورهای اسلامی در جهت شروع و بدست آوردن انرژی حاصل از نیروگاه‌های اتمی است. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در اجلاس سران خود در شهر ریاض عزم خود را برای ورود به باشگاه هسته ای جهان برای دستیابی به فن آوری هسته ای به منظور استفاده صلح آمیز از آن بویژه در زمینه تولید برق، تصفیه آب و سایر زمینه‌های صلح آمیز اعلام کردند. پیش از این نیز کشورهای عربی دیگری نیز استفاده از انرژی هسته ای را به عنوان تنها جایگزین نفت و یک منبع اقتصادی مهم برای توسعه در دستور کار خود قرار داده بودند.
مسئولین جمهوری اسلامی خصوصا رئیس جمهور ایران، محمود احمدی نژاد، در مناسبتهای مختلف توان و تکنولوژی صلح آمیز هسته ای ایران را دستاورد جهان اسلام و متعلق به کشورهای اسلامی بیان کردند و آمادگی ایران را برای همکاری و انتقال تکنولوژیِ هسته ای به کشورهای اسلامی اعلام نمودند.
آمریکا و کشورهای توسعه یافته غربی تا سال‌های گذشته تمایلی به انتقال علوم هسته ای به دیگر کشورهای جهان نداشتند، و از سویی فشارهای صهیونیسم جهانی از انتقال هرگونه تکنولوژی صلح آمیز هسته ای به کشورهای اسلامی جلوگیری می‌کرد. ولی امروز شاهد بستن قراردادهای همکاری هسته ای فرانسه با کشورهای اسلامی هستیم.
فرانسه قراردادهایی به ارزش ۱۰ میلیارد یورو با لیبی در زمینه‌های فروش راکتور هسته ای به این کشور منعقد کرد. این قراردادها در جریان سفر معمر قذافی رهبر لیبی به فرانسه که پس از ۳۴ سال صورت گرفت با نیکلا سارکوزی همتای فرانسوی وی به امضاء رسید. سارکوزی همچنین توافقنامه همکاری هسته ای با الجزایر امضاء کرده است و قول همکاری هسته ای نیز به مصر داد.
سفر سارکوزی به خاورمیانه که در سایه سفر بوش به این منطقه صورت گرفت با امضاء قراردادهای همکاری میان فرانسه، عربستان، قطر و امارات به پایان رسید. وی در عربستان در اجتماع نمایندگان این کشور، ضمن تاکید بر روابط راهبردی دو کشور خاطر نشان کرد : فرانسه دوست عربستان و تمام کشورهای عربی است.
در این فضا روشن است که آمریکا با همراهی فرانسه به دنبال اجرای طرح ایزولاسیون توان هسته ای ایران هستند و نگران گره خوردن تکنولوژی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورهای اسلامی.
 
دلایل انتخاب فرانسه از سوی آمریکا
انگلیس در دوران بلر، سرباز گوش به فرمان آمریکا بود که بیشتر طرح‌های جهانی آمریکا با همراهی این کشور صورت می‌گرفت، پس از مشکلات و صدماتی که انگلیس در همراهی با سیاست‌های جنگ طلبانه آمریکا متحمل شد با کنار رفتن بلر از قدرت و جانشینی براون، سیاست‌های انگلیس و منافع بریتانیا تا مدتی در فاصله گرفتن ظاهری از آمریکا باز تعریف شده است. در این شرایط سارکوزی در فرانسه جانشین بلر درا نگلیس برای پیشبرد برنامه‌های جهانی آمریکا شده است بطوری که در اولین سفر سارکوزی به آمریکا بعد از به قدرت رسیدن، وی در سخنانی بیان داشت: من به آمریکا سفر کرده ام تا برای همیشه قلب آمریکا را به دست آورم.
آمریکا نیاز به هم پیمانی برای اجرای ایزولاسیون توان هسته ای ایران دارد. در شرایط موجود جهان و منطقه خاورمیانه، از نظر آمریکا بهترین گزینه فرانسه است.
۱- فرانسه بدلیل مخالفت‌های سال‌های گذشته و خصوصا در دوران ژاک شیراک با سیاستهای جهانی آمریکا از جایگاه بهتری در کشورهای عربی برخوردار می‌باشد.
۲- درخصوص توان و تکنولوژی هسته ای، فرانسه یکی از کشورهای پیشتاز در این زمین محسوب می‌گردد. ۷۸% تولید برق فرانسه از انرژی هسته ای می‌باشد. این رقم فرانسه را در راس کشورهای بزرگ اتمی جهان قرار می‌دهد.
۳- سارکوزی رئیس جمهور فرانسه در مدت کوتاه به قدرت رسیدن خود یک چهره جاه طلبانه از خود به نمایش گذاشته است. اقدامات و طرح‌های جدیدی که نشان می‌دهد به دنبال رهبری در اتحادیه اروپا است. در بعد فرا اروپایی نیز شدت بخشیدن به ارتباطات با کشورها به همراه انعقاد قراردادهای اقتصادی نظامی، نشان از این موضوع دارد.
آمریکا گزینه بهتر از سارکوزی در شرایط فعلی نخواهد یافت.
 
اهداف طرح ایزولاسیون توان هسته ایران 
آمریکا برا ی پیاده کردن طرح‌های توسعه طلبانه خود در خاورمیانه، ایران را بزرگ‌ترین مانع خود می‌بیند. از طرفی رشد قدرت نظامی، اقتصادی و تکنولوژیِ ایران، روز به روز بر اهمیت تهران در معادلات منطقه ای و جهانی می‌افزاید. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا در این خصوص می‌گوید: ایران تنها کشوری است که مهمترین چالش استراتژیک را برای ایالات متحده جهت شکلی از خاورمیانه که ما خواهان ایجاد آن هستیم، پدید آورده است، و در ادامه می‌گوید: ایران با سرعت دادن به برنامه هسته ای اش، به بی توجهی خود به خواست‌های آمریکا و بخش بزرگی از جامعه جهانی ادامه می‌دهد.
ایزولاسیون توان هسته ای ایران در راستای سیاست بازدارندگی تهران یکی از ابزارهای واشنگتن محسوب می‌گردد که با همراهی فرانسه در حال پیگیری است.
در صورتی که انتقال فناوری و تکنولوژی هسته ای از جمهوری اسلامی ایران به کشورهای اسلامی صورت گیرد و این ارتباط برقرار شود شاهد یک همگرایی جهان اسلام با ایران خواهیم بود و این مطلوب قدرتهای سلطه گر جهان که سیاست‌های تهران را در مقابل سیاست‌های خود می‌بینند، نیست.
از نظر متفکر آمریکایی، هانتینگتون، تنها ایران از بیشترین مولفه‌های قدرت رهبری در جهان اسلام برخوردار است و این پتانسیل در کنار ارتباط و وابستگی تکنولوژی جهان اسلام با ایران، وحشت آمریکا و غرب را موجب شده است.
کم شدن نیاز‌های تکنولوژیکی و علمی جهان اسلام به غرب یک استقلال رای و استحکام در نقش آفرینی را برای کشورهای اسلامی موجب می‌شود. یکی از مهمترین ابزار‌های فشار به کشورهای توسعه نیافته از سوی کشورهای قدرتمند جهان و توسعه یافته، اهرم جلوگیری از انتقال علم و تکنولوژی مورد نیاز به کشورهای توسعه نیافته است. این وابستگی باعث شده است که کشورهای اسلامی نیازمند به غرب از هرگونه حرکت و سیاست مغایر با خواست قدرتهای بزرگ جهان دوری می‌گزینند. بطوری که در سابقه جمهوری اسلامی ایران در تعاملات جهانی شاهد بوده و هستیم، قدرت‌های بزرگ بر سر برنامه هسته ای ایران بارها از عدم انتقال تکنولوژی به عنوان یک ابزار در جهت تغییر رفتار تهران استفاده کردند.
 
نتیجه مطلوب ایزولاسیون توان هسته ای ایران برای آمریکا و فرانسه 
– جلوگیری از تولید تکنولوژی اسلامی.
– عدم وابستگی و ارتباط تکنولوژیکی کشورهای اسلامی به ایران و حفظ فاصله و چالش میان کشورهای اسلامی. 
– جلوگیری از بستری که باعث حمایت و پشتیبانی کشورهای اسلامی از ایران شود.
– جلوگیری از نزدیکی کشورهای اسلامی به ایران و در نتیجه عدم نزدیکی مواضع.
– ادامه روند وابستگی جهان اسلام به غرب در جهت کنترل توان این کشورها.
– ایجاد اهرم فشار بر کشورهای وابسته به فناوری هسته ای.
– کسب درآمد اقتصادی برای صادرکنندگان تکنولوژی با توجه به انتقال فناوری قدیمی تر.
– جلوگیری از گسترش الگوی خود اتکایی ایران در کشورهای دیگر.
– انتقال تکنولوژی به همراه نفوذ فرهنگ غرب در کشورهای اسلامی.
– نمایش و اعلام این پیام: (کشورهای هماهنگ با غرب پاداش دریافت می‌کنند).
– تسلط بر توانایی‌ها و تاسیسات حساس کشورهای اسلامی.
سیاست مصرف گرایی برای جهان اسلام و عدم تولید دانش، برای در کنترل داشتن آینده جهان.
 
نتیجه گیری 
فرانسه بعد از به قدرت رسیدن نیکولا سارکوزی نزدیکترین مواضع را در قبال سیاست‌های جهانی آمریکا اتخاذ کرد.
امروز شاهد هستیم که فرانسه در جهت محقق شدن سیاست‌های آمریکا قدم برمی دارد، زیرا برای نقش آفرینی فرا اروپایی خود این مسیر را مناسب دیده است.
طرح ایزولاسیون توان هسته ای ایران که امروز آمریکا با همراهی فرانسه در حال اجرای آن است، با هدف انزوا و بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران به همراه ایجاد فاصله با کشورهای اسلامی دنبال می‌گردد.
 
منابع :
– همشهری آنلاین 
– سایت شبکه العالم 
– وبلاگ اسلام دراروپا
– سایت خبری مهر
– باشگاه اندیشه 
– سایت آفتاب
– اطلاعات(سیاسی اقتصادی)
 
 
منبع: اندیشه آفتاب
منبع / نویسنده: ابوالفضل کاهه